Aromaterapija - kaip kvepia ramybė?


Nėštumas, kūdikio gimimas – įvykiai, įnešantys į moters gyvenimo kelią daug ir įvairių išgyvenimo „atspalvių“. Vaikelio laukimasis – streso laikotarpis. Moteris patiria ne tik fizinius, bet ir socialinius, psichologinius pasikeitimus. Šiuo laikotarpiu emocinė ramybė svarbi besilaukiančiai mamai ir kūdikėliui. Tačiau šią būseną pasiekti darosi sunkiau, nes emocijos tarytu išlenda į paviršių: moteris darosi irzli, greitai nuvargsta. Emocijų „audros“ dažnai būna sąlygotos hormoninių bei kitu fizinių pasikeitimų. Gyvenimo, mitybos, pomėgių pasikeitimai būsimą mamytę verčia jausti diskomfortą bei nepasitenkinimą. Šie jausmai dažnai prasiveržia nežabotų emocijų gūsiais.

Vienas iš emocijų ir įtampos valdymo metodu yra aromoterapija.

Kas yra aromaterapija?

Vienas bendresnių aromaterapijos apibrėžimų būtų kryptingas eterinių bei augalinių aliejų naudojimas fizinėms ir dvasinėms ligoms gydyti, taip pat jų profilaktikai. Aromaterapija, pasitelkdama senovės išmintį bei šiuolaikinio mokslo pasiekimus, moko, kaip panaudoti terapines aromatinių aliejų savybes norint atpalaiduoti ar stimuliuoti kūną ir dvasią, įveikti negalavimus, pagerinti savijautą. Aromaterapija apima chemijos, botanikos, medicinos, psichologijos, žemdirbystės ir kitų dalykų žinias.

Aromaterapijoje naudojamos medžiagos

Pagrindinės medžiagos, naudojamos aromaterapijoje – tai augaliniai ir eteriniai aliejai. Augaliniai aliejai gaunami šalto spaudimo būdu. Eteriniai aliejai išgaunami iš aromatinių augalų frakcinės distiliacijos būdu. Eteriniai aliejai – tai koncentruoti, biologiškai aktyvūs, lakūs augalo fitoorganiniai junginiai.

Aromaterapijos istorija

Aromaterapijos praktikavimas, manoma, prasidėjęs prieš 6000 metų. Yra nuomonių, jog aromaterapijos pradžia buvo Egipte (rastas papirusas, kuriame 1555 m.pr.Kr. aprašomi vaistai nuo įvairių ligų), taip pat, kad kinai pirmieji pastebėjo medicinines augalų galias maždaug 4500 m.pr.Kr. Manoma, jog pastebėję, kad keičiasi ir mintys, ir nuotaika, jau pirmykščiai žmonės degindavo kvapnius augalus ir eidavo pro laužo dūmus norėdami išvaryti demonus.

Tradicinėje indų medicinoje gydančios aliejų savybės buvo žinomos prieš maždaug 3000 metų. Graikai taip pat naudojo aromatinius ekstraktus, ieškojo būdų, kaip išskirti aliejų virinant ar garinant, išvystė jų taikymą medicininiais tikslais.

Terminas aromaterapija žinomas nuo 1928 metų, kai Prancūzų chemikas ir parfumeris Rene-Maurice‘as Gattefossas itin susidomėjo terapinėmis eterinių aliejų savybėmis. Jis ištyrė levandos aliejaus efektą gydant odos nudegimus bei sugalvojo aromaterapijai pavadinimą. Prancūzų chirurgas Jeanas Valnet per Antrąjį pasaulinį karą žaizdų ir nudegimų gydymui naudojo čiobrelių, ramunėlių, citrinos ir gvazdikėlių eterinius aliejus. Vėliau jis pastebėjo, kad kvapai gydo psichikos sutrikimus. Aromaterapija, tokia, kokia ji yra šiandien, ir jos taikymas kartu su masažu, buvo išpopuliarinta austrų kilmės etolinės Marguerite Maury, dirbusios Prancūzijoje. Paolo Rovesti apjungė aromaterapiją ir psichologiją atskleisdamas kvapų reikšmę nerimo ir depresijos būsenų korekcijai.

Aromaterapijos taikymo galimybės

Eteriniai aliejai į organizmą gali patekti per odą, kvėpavimo organų sistemą, virškinimo traktą. Jie naudojami masažui, inhaliacijoms, aromatinėms vonioms, dušams, kompresams, tepalams, kremams, kojų ir rankų vonelėms. Kai kuriuos metodus gali naudoti tik profesionalai, gerai išmanantys farmakologiją ir žmogaus fiziologiją.

Šiuolaikinė aromaterapija skirstoma į keturias pagrindines kryptis:

Tradicinės visuminės aromaterapijos svarbiausias metodas – masažas.

Veikliosios medžiagos į žmogaus organizmą patenka per odą – masažuojant arba per kvėpavimo takus uostant aliejus. Masažuojant, augalinių ir eterinių aliejų mišiniai įsigeria į odą, todėl pagerėja kraujotaka, atsipalaiduoja ar stimuliuojami raumenys. Tuo pačiu metu aromatai įkvepiami – tai veikia nervų sistemą, švelnina stresą, šalina nemigą, suteikia dvasinių ir fizinių jėgų, gerina daugelio organizmo sistemų funkcionavimą. Eteriniai aliejai, naudojant juos vietiškai, pasiskirsto po visą organizmą per 20 min.

Aromaterapinis konsultavimas -

aplinkos modeliavimas aromatais ir aromakologo konsultacija klientui renkantis asmeninius kvapus (kvepiančios žvakės, smilkalai, kvapų puokštės, eteriniai aliejai aromatinėms lempoms ir pan.). Gana tikslinga aromatizuoti savo darbo vietą eteriniais aliejais, tai padeda reguliuoti darbo našumą, mažina įtampą bei stresą darbo vietose, padeda keisti nuotaiką bei savijautą.

Medicininė aromaterapija.

Bendrosios praktikos gydytojai, be kitų medicinos priemonių, pacientams skiria eterinių aliejų dėl jų antiseptinio, antimikrobinio, raminamojo, stimuliuojamojo ir kitokio poveikio. Tinkamiausiam aliejui parinkti daromos aromatogramos: ant užkrato pasėlio lašinama įvairių aliejų ir stebima, kuris greičiausiai susidoroja su infekcija ar virusu.

Estetinė aromaterapija.

Aliejinių mišinių naudojimas kosmetinėms procedūroms, aromaterapinių priemonių gaminimas pagal individualius klientų poreikius vadinamas estetine aromaterapija. Ji ekologiška ir vis labiau plinta pasaulyje, nors nėra pigi.

Psichinė ar fiziologinė būsena, kurios siekiama arba kuri koreguojama aromaterapija:

Būsena Eteriniai aliejai
Nerimas Bergamotės, eglės, jazmino, citrinos, kanadinės eglės ir kt.
Depresija Šalavijas, bergamotė, jazminas, rožė, pelargonija, citrina, sandalmedis, mėta, ylang ylang
Energijos suteikimas Salieras, kmynai, krapai, imbieras, citrina
Laimė Bergamotė, apelsinas
Nervingumas Neroli, apelsinas, mandarinas, citrina
Taikingumas Ramunėlės, jazminas, imbieras, levanda, citrina, rožė, ylang ylang
Miego sutrikimai Ramunėlė, bergamotė, salieras, jazminas, levanda
Stresas Eglė, pušis, ylang ylang
Agresija Bergamotė, ramunėlė, citrina, ylang ylang
Pyktis Ramunėlė, jazminas, rožė, ylang ylang
Nusivylimas Bergamotė, kiparisas, jazminas, apelsinas, rožė
Baimė Krapai, imbieras, pačiomis, sandalmedis
Sielvartas Bergamotė, ramunėlė, jazminas, etoli, rožė
Isterija Ramunėlė, levanda, etoli, apelsinas, arbatmedis
Pavydas Jazminas, rožė
Nuovargis (fizinis) Imbieras, citrina, levanda, apelsinas
Drovumas Juodieji pipirai, imbieras, jazminas, pačiomis, rožė, etoli, ylang ylang
Galvos skausmas (ypač įtampos tipo) Pipirmėtė, eukaliptas (atsargiai! Naudoti nedideliais kiekiais ar atskiestą)

Apžvelgsime taisykles ir apribojimus, kurių reikia paisyti nėštumo periodu.

  • Eterinių aliejų dozė turėtų būti dvigubai mažesnė nei įprasta.
  • Naudokite tik stipriai atskiestus (sumaišytus su baziniu aliejumi) eterinius aliejus.
  • Negerkite eterinių aliejų.
  • Nėštumo metu kai kurie aromaterapeutai nerekomenduoja maudytis vonioje, nei jei į ją įpilta eterinių aliejų.

Psichologė Gintarė Meslinienė

Psichologinio Konsultavimo Grupė