Viskas pasikeis - tą pažadame


PARNERIŲ TAPIMAS TĖVAIS

Visos besilaukiančios poros būsimus pasikeitimus nujaučia ir jiems ruošiasi... vienos ramiai, tyliai, ilgai slėpdamos džiugią naujieną. Kitos poros triukšmingai, lyg norėdamos pranešti visam pasauliui, jog laukiasi savo kūdikio.

Šiuo laikotarpiu pradeda ryškėti socialinių vaidmenų kaita – darbiniai santykiai, karjeros klausimai tarytum nueina į antrą planą. Daug svarbesni tampa šeimyniniai ir draugystės santykiai.

Gimus vaikeliui tėvystės vaidmuo nustelbia visus kitus vaidmenis. Pasvarstykite: kokiu (-ia) aš būsiu tėčiu/mama? Kas keisis mūsų gyvenime ir santykiuose? Kokios mūsų poros, šeimos silpnybės/ stiprybės? Kokia gyvenimiška patirtis man geriau leis atlikti tėvystės pareigas ir darbus?

Sėkmingai judėti tėvystės keliu padeda savo silpnybių ir grėsmių žinojimas, įvardinimas.

Dažniausiai įvardijamos probleminės sritys:

  • Namų ruošos ir vaiko priežiūros darbai,
  • Nerimas dėl pinigų
  • Karjera ir darbas
  • Socialinio gyvenimo ribos
  • Sunkumai santykiuose

Namų ruošos ir vaiko priežiūros darbai

Pagrindinis klausimas, kurio klausia vienas kito tėvai gimus kūdikiui – kas ką darys? Kadangi naujagimiu reikia rūpintis kas valandą, todėl labai svarbu pasidalinti kasdieniais darbais. Susitarimai ir pasitenkinimas jais yra būtini.

Pirmiausia surašykite visus vaiko priežiūros ir namų ruošos darbus lape (lyginimas, vaiko maitinimas, vaiko migdymas, kėlimasis naktį, sauskelnių keitimas, maisto gamyba, t.t.). Pakalbėkite, ką galvojate apie kiekvieno iš tų darbų atlikimą. Nuspręskite, kas bus atsakingas už tam tikrus dalykus.

Aptarkite:

  • Ar sąžiningai padalinta vaiko priežiūra ir namų ruoša?
  • Ar kiekvienas jaučiate, kad užduočių gausa jus tenkina?
  • Ko tikitės iš partnerio?
  • Ar rodote dėkingumą už partnerio pastangas didinti savo indėlį?

Susikoncentruokite į vienas kito palaikymą atliekant darbus, o ne skaičiavimą, kas kiek padarė. Tik toks požiūris leis sukurti saugią ir pozityvią atmosferą namuose.

Nerimas dėl pinigų

Vaikai kainuoja. Šeimos poreikių patenkinimas dažnai kelia susirūpinimą būsimiems tėvams. Kas išlaikys šeimą? Kiek kainuos vaiko priežiūra?

Pagrindinis dalykas susidorojant su rūpesčiais dėl pinigų – stengtis suprasti vienas kito veiksmus (kodėl jis tai daro) ir protingai naudoti pinigus.

Skirkite dalį savo biudžeto vaikelio atėjimo pasiruošimui, paplanuokite galimas išlaidas gimus vaikeliui (vaistai, sauskelnės, drabužėliai, vizitai pas gydytojus ir pan.)

Nors finansuose prioritetai gali nesutapti, paprastas konfliktų valdymas gali padėti įveikti skirtumus ir atrasti bendrumus. Venkite kalbėti apie pinigus, kai esate pavargę, įsitempę ar sergat. Pasirinkite tinkamą tam laiką ir visą dėmesį skirkite sprendimų radimui.

Karjera ir darbas

Populiarėjant tėvystės atostogoms, šeimose iškyla dilema, o kuris darys pertrauką karjeroje, darbinėje veikloje. Todėl pora prieš vaikelio gimimą turi aptarti savo šeimos ir darbo ateitį. Jei jaučiate, jog vaikelio auginimo atostogos gali virsti išbandymu jums kaip specialistui/-ei, profesionalui/-ei, pasirūpinkite tuo iki gimstant vaikeliui. Susidarykite sąlygas darbui namuose. Peržvelkite savo ir miesto bibliotekas, knygynus, kuriuose galite lengvai atrasti profesinės literatūros. Auginant vaikelį, suplanuokite laiką taip, kad atsirastų bent valandėlė tobulėjimui. Verskite iš užsienio kalbos straipsnius, skaitykite neperskaitytas profesines knygas, išsinuomokite reikalingas vaizdajuostes. Kasdien pasidėkite mažą pliusiuką, kad kažką vertingo padarėte sau, kaip specialistui/ -ei.

Socialinis gyvenimas

Gimus vaikeliui šeimos socialinio gyvenimo intensyvumas keičiasi. Neretai dėl kylančių keblumų jaunos šeimos linkusios apriboti savo socialinius kontaktus, dažnai dėl to nukenčia tik mamos. Sėdinti su vaiku namuose, ji gali pasijusti izoliuota nuo aplinkos.

Susitaikant su šiais pokyčiais, poroje nuolat aptarkite, kaip ištverti mažesnes galimybes dalyvauti socialiniame gyvenime. Kaip kiekvienas iš jūsų jaučiasi dėl tokių permainų?

Stenkitės neatsiriboti, stiprinkite ryšius su tais, kurie jums rūpi – draugais, šeimos nariais ir vienas su kitu. Socialinio tinklo platumas ir tvirtumas, užtikrina galimybę sulaukti įvairios pagalbos: nuo patarimo iki jūsų išleidimo savaitgaliui pabūti dviese. O visa tai palengvina adaptaciją naujame tėčio/mamos vaidmenyje. Kaip sako afrikiečių patarlė, jog „užauginti vieną vaiką, reikia viso kaimo“.

Sunkumai santykiuose

Vaiko atėjimas dažnai išbando partnerių santykius. Tam tikrą laiką pora gali jausti silpnesnius tarpusavio ryšius. Tai gali sukelti nuovargis, nesutarimai, nepatenkintas palaikymo poreikis.

Kad palaikyti teigiamus tarpusavio santykius, kasdien skirkite laiko (nors 15 min.). Praleisite jį kaip pora - pasikalbėjimui, emocinio ryšio atnaujinimui. Reguliariai matuokit savo santykių „temperatūrą“. Paklauskite – kaip kiekvienas jaučiatės atėjus naujai gyvybei. Kokie dabar yra jūsų santykiai? Ar jūs laimingi?

Vaikas ir jo priežiūra pasiima daug laiko, todėl esate priversti planuoti. Jei turite vos kelias ramias minutes (vaikelis neramus, daug buities darbų), susitarkite apie ką kalbėsite. Jei vienas jūsų sunerimęs – vadinasi kalbėsit apie tai. Labai lengva prikalbėti perdaug. Susitarkite, kad aptarsite vieną ar du klausimus – ir susikoncentruosite į sprendimų ieškojimą. Pagrindinė taisyklė – tik viena tema.

Be emocinio artumo ir šilumos, kita svarbi jaunų tėvelių santykių problema - intymumas. Fiziniai pokyčiai, kurie įvyksta nėštumo metu, skausmingas gimdymas, nuovargis gimus vaikui, gali sutrikdyti poros intymų gyvenimą. Neignoruokite šios temos. Aptarkite ką šiuo metu išgyvenate, ko bijote, kas neramina. Šis laikotarpis iš vyrų pareikalaus kantrybės ir supratingumo. Artimas emocinis ryšys, jauki ir romantiška aplinka, apkabinimas, švelnus prisilietimas padeda įveikti įtampą, nerimą ir baimę.

Kita santykių problema – kuomet mamos dažnai tiek daug savęs atiduoda naujagimiui, kad kitiem jos tiesiog nelieka. Todėl svarbu įvertinti savo elgesį ir įsitikinti, ar tėtis neiškrenta iš šeimos rato. Tėčiai kartais atsiranda „už borto“, nes jiems prireikia daugiau laiko emociniam įsitraukimui į naujagimio priežiūrą. Aptarkite kokiu būdu galite stiprinti vaiko ir tėčio ryšį – žaidžiant, maitinant ar tiesiog palaikant mamą.

Atrasti balansą tarp buvimo pora ir buvimo tėvais nemenkas darbas.

  • Nepamirškite išsakyti savo dėkingumą vienas kitam ir vaikui.
  • Nepamirškite, kad patys pasirinkote būti vyru/ žmona ir tėčiu/mama.
  • Nepamirškite ką vertinate savo antroje pusėje. Pasakykite jam/jai tai.
  • Sakykite vienas kitam kuo esate dėkingi vaikui.
  • Palaikykite vienas kitą tėvų vaidmenyje ir mėgaukitės nauja patirtimi.

Tik sėkmingai įveikę skirtumus ir veikdami kartu, jūs pozityviau reaguosite į vaiko auginimo sunkumus ir išsaugosit globojančią aplinką.

Gintarė Meslinienė

Psichologė

Psichologinio Konsultavimo Grupė