Noriu / galiu / reikia - kaip suderinti? Prieš renkantis profesiją


_„Ką pasirinkti studijuoti tikrai nežinau... Man sekasi matematika, bet aš esu labai aktyvi ir norėčiau dirbti su žmonėmis, o ne su popieriais. Bet tikrai nenoriu būti vadybininke. Galvoju apie teisę, bet tas kalimas tikrai ne man...“ _

Atpažinote save? Paprastai šie klausimai pradeda kamuoti nuo devintos klasės. Tuomet supranti, jog vaikystės svajonės tapti ledų pardavėja ar kosmonautu pasikeitė. Žvelgiant į ateities planus, kirba daug klausimų, bet vieni iš svarbiausių „ar man patiks?“ ir „ar aš sugebėsiu?“. Tai neatsitiktinai keliami klausimai – darbas nėra vien tik pragyvenimą užtikrinantis dalykas. Darbas tai savirealizacija – o kuo geriau „atskleisti“ save iš tiesų trokšta kiekvienas. Todėl tinkamai pasirinkta specialybė, profesija, o vėliau darbas tampa kiekvieno žmogaus gyvenimo prasmės dalimi.

Tačiau ne visada iš pirmo karto pasiseka susirasti tinkamą profesiją, darbą (visai kaip su mylimu žmogumi), kuris įtrauktų mus ir sužavėtų, priverstų tobulėti ir augti.

Atrinkdami įmonėms būsimus darbuotojus, pastebime, jog viena iš geriausių motyvavimo priemonių darbui - yra tinkamam žmogui parinktas tinkamas darbas. Čia norime pasidalinti principais, kuriais vadovaudamiesi mes sugebame nustatyti, kokiam žmogui kuris darbas tinkamas – atitinkamai kaip Jūs galite pabandyti patys save suprasti.

Veiksminga formulė

Mąstant apie profesijos pasirinkimą nepamirškite pasinaudoti paprasta formule (pagal Jagdish Parikh):

...

Tik suderinus šiuos komponentus, galimas aukštas pasitenkinimas darbu. Kodėl šios dalys tokios svarbios:

Noriu – ši dalis svarbi, nes mes visi turime savo sėkmingo gyvenimo įsivaizdavimą, kurį siekiame įgyvendinti. Darbas ir karjera dažnai užima nemenką vietą. Jeigu darbe galėsite realizuoti savo svajones, interesus, polinkius, jausitės pakylėti ir lydimi laimės jausmo. Tad galvodami apie profesijas įvertinkite ir savo pomėgius, hobi, dalykus kuriuos jūs mėgstate daryti. Juk nieko negali būti geriau, kaip už sau malonią veiklą gauti pinigus. Tai kriterijus, kuris leidžia vadovautis malonumo principu suteikiant naudą ir aplinkiniams. Iš pažiūros tai gali pasirodyti nespecifinė veikla, kartais net nereikalaujanti specifinio išsilavinimo - dažnai susijusi su praktinėmis veiklomis (dekupažas, automobilių remontas, siuvimas, įvairių prietaisų taisymas ar tobulinimas, konstravimas,). Tačiau jūsų pomėgiai sufleruoja apie jūsų gabumus, aistrą tam tikro tipo veikloms. Tai galima panaudoti renkantis profesiją ar darbo vietą.

Reikia – su šia dalimi tenka susidurti gana anksti. Reikia ruošti pamokas, klausyti tų, kas turi galią įsakinėti, parvesti jaunėlį iš darželio ir taip toliau. Šis kriterijus remiasi pareigos principu. Čia susiduriam su vyresniųjų nuomonėmis ar jų neišsipildžiusiomis svajonėmis. Toks suaugusiųjų spaudimas įpareigoja ir neleidžia įsiklausyti į savo pomėgius ir norus. Kad ir kokios gražios tėvų vizijos būtų, tačiau jos nėra jūsų, o tai gali didinti nepasitenkinimą profesiniu pasirinkimu ateityje. Renkantis profesiją, įvertinkite ir jos keliamus pareigos klausimus - kokius mokslus reikia pabaigti, kad dirbti šį darbą, kokios praktikos reikia, kad gerai dirbti, kokio uždarbio mums reikia, kad išlaikyti save ir šeimą. Tačiau šis kriterijus atsuktas ne tik į jus, bet ir į aplinką – kokių specialistų dabar reikia. Tikrai būna apmaudu, kai žmogus prasimokęs ketverius ar daugiau metų, supranta, jog poreikio tokiems specialistams nebėra. Todėl rinkdamiesi būsimą profesiją būtinai pabandykite blaiviai suvokti galimą poreikį ir įvertinkite „madingų“ arba „labai retų“ profesijų ne vien privalumus, bet ir trūkumus.

Galiu – tai dedamoji, kuri priverčia atsisukti ir giliau paanalizuoti save - pradedant nuo fizinių duomenų, baigiant vidiniais, asmenybiniais ir intelektiniais klodais. Išsamiau panagrinėsime asmenybės savybes, į kurias verta atkreipti dėmesį renkantis profesiją.

„Pažinti kitą sunku. Pažinti save – menas.“

Kad ir kaip keistai skambėtų, tačiau tai tiesa – su savimi esame pažįstami nuo pat gimimo, bet ar pažįstame save pilnai? Toks paradoksas ištinka deja visus. Tai vyksta dėl skirtingo mūsų pačių ir aplinkinių suvokimo taškų.

Profesinio orientavimo klausimais tenka konsultuoti nemažai Jūsų amžiaus žmonių. Toks konsultavimas dažnai būna susiję su asmenybės testavimu ir charakteristikos paruošimu bei aptarimu.

Jauni žmonės būna nustebinti tuo kaip psichologai interpretuoja jų asmenybę. Tai atsitinka todėl, kad psichologiniai testai leidžia atvirai pamatyti visas asmenybės dalis. Tikrai sutiksite, kad visi turime keletą „socialinių veidų“: vienus jų esame linkę rodyti, kitus nuslėpti. Na o ką kalbėti apie tai, kaip mus suvokia aplinkiniai – nuomonių išgirstume tikrai įvairių ir netikėtų.

Toks daugialypis ir nevientisas savęs suvokimas, neleidžia įvertinti visų savo galimybių ir padaryti tinkamiausio pasirinkimo. Psichologinis testavimas ir interpretacija padeda pažinti save ir padaryti tinkamus pasirinkimus.

Asmenybės savybės reiškia tik tam žmogui būdingas elgesio ir reakcijos formas. Iš asmeninių savybių susidarome nuomonę apie tai, koks yra žmogus ir spėjame, kaip jis elgsis vienoje ar kitoje situacijoje. Kiekviena profesija reikalauja skirtingų asmeninių savybių ar jų derinių. Toliau aptarsime keletą asmenybės savybių. Nenusiminkite, jei tam tikros savybės silpniau išreikštos jumyse. Žinokit, jas tikrai galima išsiugdyti konsultuojantis su specialistu, kartu sudarant detalius pokyčių planus.

Kaip suvokti save? Ką galiu?

Bendravimo įgūdžiai (Klausymas, kalbėjimas, rašymas).

Geros komunikacinės savybės vertinamos visose profesijose, kuriose tenka aktyviai bendrauti su klientais ar personalu. Paklauskite savęs: ar lengvai užkalbinate nepažįstamus žmones? Ar galite palaikyti mandagų pokalbį apie „orą“? Ar pokalbio metu aktyviai domitės ir klausinėjate partnerį?

Klientams paslaugas teikiantys (pardavėjai, padavėjai, vadybininkai, mokytojai, bendrosios praktikos gydytojai ir pan.) asmenys turi pasižymėti mandagumu, maloniu bendravimu, socialine drąsa – gebėjimu greitai užmegzti santykius, atvirai bendrauti. Vadovaujančias pareigas užimantys asmenys turi pasižymėti ne tik socialine drąsa, bet ir charizma, ekspresyvumu. Tai padeda lengviau aplink save suburti žmones ir jiems vadovauti.

Svarbu nepamiršti, jog bendravimas būtinas ir kolektyvo viduje. Gana dažnai būna suburiamos darbo grupės, formuojamos komandos tam tikriems darbiniams uždaviniams spręsti. Rinkdamiesi profesiją pagalvokite, ar teks daug dirbti su savo kolegomis kolektyve, ar tai nevargins, ar sugebėsite įsilieti į bendrą veiklą?

Jei šios savybės nėra labai išreikštos, bendravimas asmeniui kelia įtampą ir toks žmogus ilgainiui dirbdamas pradeda jausti nepasitenkinimą, įtampą, nuovargį. Vadinasi šiam žmogui su kitais komunikuoti nėra įgimta savybė, o formulėje „Noriu-Galiu-Reikia“ pradeda dominuoti „Reikia“ ir taip sutrikdomas vidinis balansas. Tokiam asmeniui mes rekomenduotume pasirinkti mažiau bendravimo reikalaujančias profesijas, kuriose būtų vertinamas daugiau individualus darbas, o tiesioginio bendravimo su nepažįstamais žmonėmis būtų mažiau, jį galima būtų keisti kitomis alternatyvomis – elektroniniais laiškais, žinutėmis ar pan. Be to tos pačios profesijos atstovų skirtingos specializacijos ar užimamos pareigos apsprendžia darbo klientų gausą (pvz.: gydytojai), ar kitus reikalavimus. Verta į tai atsižvelgti.

Jei vis tik galvojate, jog bendravimo įgūdžius patobulinti ne prošal, apsižvalgykite aplinkui ir būtinai prisijunkite prie kokios darbo, iniciatyvinės grupės, kurių tikrai yra jūsų mokykloje (tarybos, renginių organizavimas ir pan.). Neformalios grupės buriasi tam tikrai veiklai įgyvendinti bei patenkinti narių socialinius, bendravimo poreikius. Jei vis dar sunku įsilieti į kolektyvą, išsikelkite sau susitikimo tikslą – pabendrauti su vienu, dviem žmonėmis, vėliau aktyvų nuomonių pasidalinimą su jais. Galiausiai šis tikslas gali peraugti į viešą savo nuomonės išsakymą grupei, ar net diskusiją.

Savarankiškumas ir Dominavimas

Tai gebėjimas savarankiškai dirbti, viešosios nuomonės nepaisymas, laikymasis savo principų ir įsitikinimų. Ši savybė labai vertinga kūrybinį, novatorišką, tiriamąjį darbą dirbantiems, vadovaujantiems kolektyvui asmenims. Jiems svarbu gebėti savarankiškai priimti sprendimus, išlaikyti savo idėją, ją apginti prieš kitus, išlaikyti savo autoritetą. Jeigu šią savybę turite, tai tikrai sugebate laikytis savo nuomonės, net jei visi klasės draugai nesutinka. Tikriausiai jūs pasiginčijate ir su suaugusiais, užduodate provokuojančius, „nepatogius“ klausimus, esate linkęs į diskusijas Greičiausiai ne visada esate kolektyvo numylėtinis, kartais su savo nuomone liekate vienas. Jei šalia savarankiškumo dar esate ir entuziastingas, siekiantis dominuoti, rekomenduojame pirmenybę teikti vadovaujančioms pareigoms, kur galėsite jaustis pripažinti ir savarankiška veikla nebus ribojama kitų asmenų.

Tačiau jei vis tik esate labiau linkęs įsiklausyti į kito nuomonę, priimti galiojančią tvarką jums nėra sudėtinga, tikėtina kad jums geriau seksis įsilieti į kolektyvą. Dėl šios savybės tikriausiai būsite ištikimas ir geras darbuotojas, vertas pasitikėjimo ir pagarbos. Jei ši savybė ypač stipriai išreikšta, jums daugiau tiktų darbai, reikalaujantys supratimo, tvarkos laikymosi, draugiško kontakto.

Siekiant lavinti savarankiškumo savybes pradėkite nuo savo nuomonės išsakymo kasdieniais, paprastais klausimais. Apmastykite, kur jūsų nuomonė nesutampa su kitais; apgalvokite kaip tai išsakysite, pagrįsite; paprognozuokite, kokios kritikos ar klausimų galite sulaukti, ką į juos atsakysite.

Gebėjimas planuoti in organizuoti

Šios savybės susijusios su sugebėjimu tinkamai planuoti, organizuoti ir vykdyti užduotis, efektyviai išnaudojant laiką. Taip pat tinkamai išsikelti tikslus. Ar jūs turite susiplanavę veiklą visai savaitei į priekį, ar suplanuoti darbai tampa realiais, ar viską dažniausiai spėjate atlikti laiku?

Šios savybės svarbios vadovo, vadybininko, specialisto (programuotojas, buhalteris) ir kt. pareigose. Šių pareigų asmenys turi patys planuoti savo darbo intensyvumą, apkrovimus, kad pasiektų norimų rezultatų. Jeigu esate tikslo siekiantis ir laikotės planų, tai savarankiško darbo pobūdis jums būtų labai tinkamas. Dažnai šalia šios savybės eina ir kita – detalumas, praktiškumas. Ši savybė leidžia pilnai išpildyti darbo užduotis, atidžiai atlikti darbą, neįveliant smulkių klaidų, įvertinant visas galimybes.

Tačiau jeigu organizavimo ir planavimo savybėmis nepasižymite, pasitelkite į pagalbą kalendorius, priminimus ir kitus organizuoti veiklą padedančius įrenginius. Ši savybė nėra labai aktuali meninio, kūrybinio profilio profesijoms taip pat ir praktiško tipo profesijoms (kur dirbama su konkrečiais objektais-daiktais, instrumentais, gyvūnais, mašinomis).

Vis tik norint pagerinti šią savybę, pradėkite nuo susitarimo su savimi. Pabandykite susiplanuoti tik vieną darbo dieną, atlikite tik vieną darbą „super“ atidžiai. Jei nepavyko, apžvelkite kliūtis ir suplanuokite, kaip jas pašalinsite. Jauskitės atsakingi prieš save atlikdami suplanuotus darbus. Tai padidins jūsų sėkmės garantą. Juk taip nesmagu nuvilti save ir taip skaudu pripažinti savo pralaimėjimą.

Jei pavyko – nevenkite savęs pagirti, atkreipkite artimųjų dėmesį į tai. Taip užtvirtinsite savo patirti pozityviais jausmais. Vėliau didinkite suplanuotų dienų skaičių ir kruopščiai atliktų darbų kiekį. Nepamirškite tuo pasidžiaugti.

Analitiniai sugebėjimai ir novatoriškumas

Jie susiję su jūsų gebėjimu analizuoti situacijas, numatyti galimus rezultatus, jei reikalinga – sukaupti daugiau informacijos ir parinkti tinkamiausią sprendimą. Turbūt artimi žmonės stebisi jūsų gebėjimais kelti naujas mintis ir idėjas. Nebijote apjungti dviejų skirtingų dalykų į vieną, ieškoti panašumų, dėsningumų. Visas naujoves ir pasikeitimus priimate su entuziazmu.

Tai labiau tiriamojo tipo profesijos (programuotojai, analitikai). Tai aktualu norint užimti ir vadovaujančias pozicijas. To tikrai prireikia kuriant organizacijos strategiją, vertinant metų rezultatus ir kuriant ateities planus.

Jei nesate labai novatoriškas ir teikiate pirmenybę aiškiai veiklai: jums patinka aiškiai išdėstyta eiga, pasirenkate patikimus, patikrintus sprendimus, o pasikeitimai jums kelia įtampą, tuomet verčiau rinktis tokias profesijas kaip buhalterio, tarnautojo, administratorės, mechaniko ir pan. Juose maža kūrybiškumo, visos situacijos aiškios ir besikartojančios, konkrečios.

Analitiškumą ir novatoriškumą skatinant gali pagelbėti tik nuoširdus darbas. Domintis kokiu reiškiniu, visuomet išanalizuokite keletą šaltinių. Įgytas žinias ir įžvelgtus dėsningumus bandykite pritaikyti visai kitokiose mokslo srityse ar gyvenimiškose situacijose.

Kad nesuklysti renkantis?

Įvairios asmenybės savybių kombinacijos mums leidžia būti unikaliems, nepakartojamiems. Tačiau ar visada savarankiškai galime įvertinti tai ir priimti tinkamą sprendimą? Profesinio pasirinkimo klaidos žmonėms dažnai kainuoja kelerius metus varginančių studijų, apmąstymų gal net barnių su artimaisiais.

Objektyvus konsultanto žvilgsnis ir rekomendacijos tikrai gelbsti apsisprendimo kelyje. Savo unikalumo žinojimas leidžia teisingai pasirinkti profesiją ir tapti savo srities specialistais bei būti patenkintais savo veiklos rezultatais. Pažinkite save ir išspręskite profesijos pasirinkimo formulę „Noriu-Galiu-Reikia“. Sudėjus tinkamas dedamąsias, tapsite ne tik laimingu žmogumi, bet ir atsakysite į šiuo metu jums milijono vertą klausimą „O kuo aš noriu būti?“.

Gintarė Meslinienė

Psichologė

VŠĮ Psichologinio konsultavimo grupė